Menu Zamknij

Atrakcje nad morzem

Atrakcje nad morzem

Poniżej prezentujemy Państwu, w wersji, ekspresowej, krótki przewodnik po atrakcjach nad morzem, na polskim środkowym wybrzeżu.
Dodatkowo, do każdej atrakcji nad morzem, staramy się dodać dostępny odnośnik do strony internetowej z pełniejszym opisem.

Witamy nad morzem!

Wieś rybacka położona nad morzem, na mierzei jeziora Gardno, przy ujściu rzeki Łupawy. Obszar na wschód od rzeki aż do Łeby zajmuje Słowiński Park Narodowy, posiadający status światowego rezerwatu biosfery UNESCO. Tuż za Rowami rozpoczyna się malownicza, wydmowa mierzeja, oddzielająca od Bałtyku dawną zatokę morską, z której powstało jezioro Gardno. Rowy są oazą spokoju – na stałe mieszka tu tylko 401 mieszkańców. Dopiero latem miejscowość rozkwita – przybywają tu rzesze turystów spragnionych kontaktu z naturą. Więcej informacji o miejscowości i atrakcjach wybrzeża słowińskiego

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi.

Ze wszystkich polskich latarni jest ona najbardziej oddalona od terenów zamieszkałych, a brak świateł miasta powoduje, że jest doskonale widoczna w nocy. Położona jest na wysokim wzniesieniu, w odległości 1000 m od brzegu morskiego na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnię zbudowano w XIX w., a materiały na jej budowę były dowożone barkami od strony morza. Od 1 maja obiekt jest udostępniany zwiedzającym.

Zajmują odcinek o długości około 5 km i wędrują z prędkością 2-10 metrów na rok. Przenoszony przez wiatr piach zasypuje nadmorskie lasy, bagna, a nawet tereny zamieszkane. Najwyższa wydma ma wysokość 42 metrów. Prowadzi przez nią 7-kilometrowy szlak który można pokonać pieszo, na rowerze lub melexem. W drodze na wydmy możemy zobaczyć wyrzutnię rakiet. Podejrzewa się że w tym miejscu Niemcy, nad morzem, w trakcie II Wojny Światowej konstruowali broń jądrową.

Trasy rowerowe – Atrakcje nad morzem

W Rowach znajduje się wiele wypożyczalni rowerów (ceny: 4-5 zł/h, 15-25zł/doba), a położenie miejscowości sprawia, że jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Najpopularniejsze trasy prowadzą na wschód od centrum Rowów – w głąb Słowińskiego Parku Narodowego. Po około trzech kilometrach od wjazdu do Parku znajduje się platforma widokowa na Jeziorze Gardno. Jezioro to możemy objechać dookoła – do wyboru są dwie trasy: krótsza 27,5 km i dłuższa 41,9 km. W tym wariancie, możemy zobaczyć latarnię morską w Czołpinie, ruchome wydmy w Łebie i skansen Wsi Słowińskiej w Klukach. Więcej tras rowerowych znajdziecie Państwo tutaj:www.ustka.ug.gov.pl

Plaża naturystów – Rowy – Atrakcje nad morzem

Idąc plażą w kierunku wschodnim ok 2 km. (15 min.) dotrzemy do plaży naturystów. To przepiękne, bardzo spokojne miejsce. Ze względu na rygor ochrony przyrody nie ma tu ośrodków wypoczynkowych. Plaża jest szeroka, piaszczysta i niezatłoczona.

Rowokół – Smołdzino

Jest to wzgórze polodowcowe o wysokości 114,8 metrów n.p.m. w miejscowości Smołdzino. Na jego szczyt prowadzi szlak turystyczny, gdzie znajduje się platforma, z której rozciąga się widok na jeziora: Gardno, Łebsko i wybrzeże Bałtyku. Rowokół uznawany jest przez Kaszubów za świętą górę. Związane są z nią liczne mity i legendy: zatopione dzwony, gorejące pieniądze, przerzucane głazy, skarb Bandemerów – w większości legendy te zostały przywiezione przez niemieckich osadników. Więcej informacji moźna znaleźć pod tym adresem: www.smoldzino.most.org.pl/rowokol.html

Surfcamp – Gardno

Jeżeli chcesz spróbować windsurfingu, kitesurfingu albo masz ochotę na spływ kajakiem – zapraszamy na Surfcamp. www.surfcamp-gardno.pl

Park Dinozaurów – Łeba

Największy na Pomorzu Park Dinozaurów – zajmuje obszar 20ha. Wizyta w Parku to niezwykła, fantastyczna podróż w przeszłość, aż do epoki kredy. Łeba Park oferuje pełną atrakcji trasę, niezapomniane widoki i fantastyczne przygody edukacyjne dla najmłodszych. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo na stronie:
www.lebapark.pl[/panel]

Park Linowy Leśny Kot – Słupsk

„Leśny Kot”- to największy park linowy w Polsce, posiadający ponad 130 atrakcji. W naturalnym otoczeniu drzew, na wysokości od kilku do kilkunastu metrów stworzono pięć tras z przeszkodami linowymi o różnym stopniu trudności, dwie trasy szkoleniowe, najdłuższy na Pomorzu zjazd tyrolski (210 metrów) oraz ściankę wspinaczkową. Najdłuższy system linowy w parku mierzy 639 metrów, a najkrótszy 109 metrów. Więcej informacji uzyskacie Państwo pod adresem: www.lesnykot.pl/park-linowy

Stanisław Ignacy Witkiewicz – Słupsk

W Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku mieści się największa w Polsce i zarazem na świecie kolekcja dzieł Witkacego, która w chwili obecnej liczy 253 prace. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: www.muzeum.slupsk.pl

Muzeum Wsi Słowińskiej – Kluki

Muzeum jest położone w centrum Słowińskiego Parku Narodowego w miejscowości Kluki. Stare chałupy i zagrody tętnią życiem w trakcie licznych imprez folklorystycznych odtwarzających dawną kulturę. Tysiące turystów i mieszkańców regionu przybywa do Muzeum na Czarne Wesele – główną imprezę otwierającą sezon. O tej imprezie i wielu innych atrakcjach czekających w Muzeum mogą Państwo dowiedzieć się na internetowej stronie muzeum:
www.muzeumkluki.pl

Wycieczki po morzu, wyprawy na dorsza

W sezonie letnim przy sprzyjających warunkach pogodowych mogą Państwo wybrać się na czterdziestominutową wycieczkę statkiem Jaga – stylizowanym na piracki. Statek Jaga kursuje codziennie – co godzinę. Rejsy organizowane są też na indywidualne życzenie, koszt dziesięciogodzinnego rejsu (w tym około 8 godzin wędkowania) to około 100-150 zł. Rejsy odbywają się na jednostkach wyposażonych w nowoczesne echosondy ułatwiające odnalezienie ławic. Istnieje możliwość wypłynięcia z Rowów, bądź oddalonej o niespełna 20km Ustki.

Aquaparki – Atrakcje nad morzem

Park wodny – Redzikowo k.Słupska
www.parkwodnyredzikowo.pl/
Aqua Park Panorama – Jarosławiec
www.aquapark.info.pl/
Park Wodny Jan – Darłowo
www.parkwodny.net/pl