Menu Zamknij

Droga Królewska – Gdańsk

Droga Królewska to ciekawe zabytki oraz miejsca, które w dziejach Gdańska odegrały role bardzo ważną. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki? Na jakie atrakcje znajdujące się przy Drodze Królewskiej warto zwrócić uwagę?
Jest najsłynniejszą trasą turystyczną, dzięki której każdy z nas może poznać Gdańsk i jego najpiękniejsze budowle.

Jeżeli chodzi o zwiedzanie Trójmiasta – ostatnio byliśmy na wycieczce turystycznej po Oliwie. Dziś zabieram Was na wycieczkę i zwiedzanie Drogi Królewskiej w Gdańsku.

Z kart historii, czyli Droga Królewska i jej dzieje

Zanim wyruszymy na spacer królewską trasą, warto zapoznać się z jej przeszłością. Jej powstanie wiąże się z rozwojem Głównego Miasta, które od połowy XIV wieku stało się centrum życia społecznego i gospodarczego. To właśnie w tym czasie ulica Długa oraz Długi Targ stają się miejscami atrakcyjnymi dla bogatych kupców oraz przedstawicieli najważniejszych rodów, dla których budowa własnej, okazałej siedziby w tej części miasta staje się sprawą priorytetową. Tu również powstają tak ważne gmachy, jak słynny Dwór Artusa oraz ratusz, będący do dziś jedną z najcenniejszych perełek architektonicznych na terenie Gdańska.

Tym reprezentacyjnym traktem w kolejnych dekadach wchodzą do miasta wielkie orszaki królewskie, m. in. orszak króla Jana III Sobieskiego. Bale i parady, wielkie egzekucje oraz wszystkie wydarzenia, które dla gdańskich mieszczan mogą mieć wielkie znaczenie – wszystko to dzieje się przy trasie, którą dziś określamy mianem Drogi Królewskiej. Jakie obiekty wzniesione przy tym trakcie mogą do dziś wzbudzać zachwyt wśród turystów?

Przy Złotej Bramie

Turyści, którzy chcą pokonać Drogę Królewską, koniecznie powinni zatrzymać się przy Złotej Bramie. Wzniesiona w początkach XVII stulecia, wzorowana na rzymskich łukach triumfalnych, stanowi najlepszy dowód na to, jak ważnym i bogatym miastem był w tym okresie Gdańsk. Ozdobiona pięknymi dekoracjami fasada oraz posągi, przypominające o cnotach wyjątkowo ważnych dla mieszkańców Gdańska – oto cechy, dzięki którym Złota Brama zajmuje ważne miejsce na liście najważniejszych zabytków znajdujących się przy Drodze Królewskiej. To wyjątkowe Abrahama van den Blocke z pewnością zasługuje na uwagę, trudno jest też przejść obok niego obojętnie.

Dwór Bractwa Świętego Jerzego

Wśród reprezentacyjnych budowli, wzniesionych przy Drodze Królewskiej, znajduje się m. in. Dwór Bractwa Świętego Jerzego. To ciekawy przykład późnego gotyku w sztuce gdańskiej oraz cenna pamiątka z końca XV stulecia. Czterospadowy dach, wieżyczka kojarzona często z latarnią morską oraz figura przedstawiająca św. Jerzego podczas walki ze smokiem – oto najbardziej charakterystyczne cechy tej budowli, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Kamienice przy ulicy Długiej

Większość kamienic przy ulicy Długiej zachwyca swym reprezentacyjnym charakterem. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki? Dom Uphagena, który kusi muzealnymi zbiorami i pięknymi wnętrzami, jest tu bez wątpienia jedną z najważniejszych atrakcji. Wspaniale prezentuje się też pobliski Dom Ferberów, wzniesiony w stylu renesansowym w połowie XVI wieku. Zachwycić może też kamienica z pięknym portalem manierystycznym, znana jako Lwi Zamek.

Ratusz Głównego Miasta

To jedna z najbardziej reprezentacyjnych budowli na terenie gdańskiej starówki, przy której warto się zatrzymać na dłużej. Gotycko-renesansowa bryła, zakończone ostrymi łukami okna oraz smukła wieża, która już z daleka przyciąga uwagę turystów – oto najbardziej charakterystyczne cechy tej budowli. Ratusz ten może się również pochwalić wiekowym zegarem oraz wnętrzami, którym warto się uważniej przyjrzeć. Jeśli tylko dopisze pogoda, warto wdrapać się na wieżę. Jest ona wspaniałym punktem obserwacyjnym, a rozciągający się stąd widok może oczarować każdego.

Dwór Artusa

Ta rezydencja, wznosząca się przy Długim Targu, jest kolejną ważną atrakcją dla każdego miłośnika historii. Dwór Artusa, dawna siedziba bractw kupieckich, to reprezentacyjna fasada oraz wnętrza, którym nie można się oprzeć. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Sala Bankietowa oraz okazała sień gdańska.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

To kolejna atrakcja Drogi Królewskiej oraz jeden z symboli miasta. Fontanna Neptuna, dumnie wznosząca się przed Dworem Artusa, jest najstarszym świeckim pomnikiem na terenie Gdańska. Dawniej gromadzili się tu marynarze, którzy w ten sposób chcieli podziękować za szczęśliwy powrót do domu. Dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji miasta, przy której gromadzą się turyści z różnych zakątków Polski.

Złota Kamieniczka

Ta perełka renesansowej architektury to kolejny cenny zabytek czekający na turystów przy najsłynniejszej trasie spacerowej Gdańska. Wzniesiona w początkach XVII wieku kamienica przyciąga przede wszystkim wspaniałym portalem, którego największą ozdobą stała się kamienna figura, przedstawiająca kobietę z dzieckiem na ręku.

Zielona Brama

Droga Królewska kończy się przy Zielonej Bramie, która oddziela Długi Targ od Motławy. Cztery arkadowe przejazdy, finezyjne szczyty oraz fakt, iż wzniesiono ją z niezwykle pięknej cegły holenderskiej – oto czynniki, dzięki którym Zielona Brama uchodzi za najpiękniejszy obiekt tego typu na terenie miasta. Brama ta była świadkiem kilku ciekawych wydarzeń historycznych. Wiadomo, że w jednym z urządzanych tu przedstawień teatralnych udział brała Ludwika Maria Gonzaga, która zawitała do Gdańska, by wziąć ślub z królem Janem Kazimierzem. Tu również powstało Towarzystwo Przyrodnicze, które już w połowie XVIII wieku zaczęło prowadzić intensywne badania.

Droga Królewska to wyjątkowa trasa turystyczna, która z pewnością zasługuje na nasza uwagę. Dzięki niej możemy w trakcie krótkiej wycieczki poznać dzieje Gdańska oraz zobaczyć jego najpiękniejsze budowle. Taka wyprawa ma wiele uroku, a wrażenia z nią związane pozostaną na długo w pamięci każdego z nas.

Licencja Creative Commons
Droga Królewska by Marcin Wójcik is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Permissions beyond the scope of this license may be available at https://technet-media.pl/kontakt