Menu Zamknij

Rozewie

Przez wąwozy i klify Rozewia

Ta trasa turystyczna to jedna z ciekawszych propozycji dla osób, które aktywnie chcą spędzić wczasy nad morzem.

Wędrówka szlakiem prowadzącym przez wąwozy i klify Rozewia nie jest zbyt męcząca, a niespodzianek przy tej trasie czeka sporo.

Dlaczego warto wybrać się na taki spacer? Powodów jest sporo. W czasie wycieczki tym szlakiem można lepiej poznać teren Rozewia i zobaczyć jego najważniejsze atrakcje. Jakie obiekty czekają na tych turystów, którzy postanowią się na taki spacer wybrać?

Wycieczka przez wąwozy i klify Rozewia to propozycja dla tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat przyrodniczych skarbów tej części wybrzeża, a jednocześnie nacieszyć się pięknymi widokami.

Licząca sobie zaledwie 4,5 km długości trasa turystyczna prowadzi do kilkunastu obiektów, o których – dzięki specjalnym tablicom – można zdobyć sporo cennych wiadomości. Jakie punkty są tu najważniejsze?

Rozewie objęte jest od 1959 r. krajobrazowym rezerwatem Przylądek Rozewski o powierzchni 12,15 ha. Ochronie podlegają resztki buczyny pomorskiej (występują drzewa ponad dwustuletnie o obwodzie pnia dochodzącym do 3 m) na wysokim brzegu klifowym. Przylądek został wzmocniony betonową ochroną mającą chronić go przed zjawiskiem abrazji.

Do 1920 roku nazwa Rozewie odnosiła się wyłącznie do przylądka i starej latarni morskiej. Wieś Rozewie (oprócz zabudowań latarni) powstała za czasów polskich po 1920 roku.

Latarnia morska

Jedna z najważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w trakcie takiej wycieczki, jest latarnia morska.

Latarnia morska im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu jest jednym z symboli polskiego wybrzeża, zatem osoby spędzające wczasy w tej części kraju chętnie poświęcają jej swój czas.

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo, a Latarnią Morską Jastarnia. Latarnia morska Rozewie ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarń polskiego wybrzeża.

Istnieją dwie latarnie: stara i nowa. Nazwy: stara i nowa nie są jednoznaczne i są błędnie używane zamiennie dla obu rozewskich latarni.

Przyczyniła się do tego skomplikowana historia budowy i modernizacji obu obiektów, oraz okres, w którym latarnie świeciły równocześnie („stara latarnia” – to czynna do dziś latarnia z 1822 roku, poddana dwóm istotnym modernizacjom w: 1910 roku i w 1978 roku).

Nowa latarnia morska Rozewie
Nowa latarnia morska Rozewie
Stara Latarnia morska Rozewie
Stara Latarnia morska Rozewie

Legenda

W XVII wieku w okolicach Rozewia rozbił się szwedzki statek, którego cała załoga wraz z kapitanem zginęła. Ocalała tylko córka kapitana, uratowana przez rybaka.

Zrozpaczona, zamieszkała w Rozewiu i postanowiła co noc rozpalać ognisko na wzgórzu, by innych żeglarzy nie spotkał taki sam los. Niektórzy mówią, że pomagała jej w tym miejscowa ludność. Córka kapitana paliła ogniska co noc, aż do swojej śmierci.

Być może statek szwedzkiego kapitana rozbił się o wystającą w tym miejscu z wody skałę, zwaną przez rybaków „diabelską skałą” lub „czarcim kamieniem”, pod którym zgodnie z rybackimi opowiadaniami siedzi diabeł i topi wszystkie obiekty, które znajdą się w jego zasięgu.

Autostrada słońca

Aleja lipowa oraz tzw. „autostrada słońca”, zbudowana w okresie międzywojennym – oto kolejne atrakcje, z którymi można się spotkać w trakcie wędrówki tym szlakiem.

Łebski Żleb

Zachwycić może też Łebski Żleb – interesujący wąwóz erozyjny, który może oczarować turystów i pięknymi lasami, i wspaniałymi widokami. Bukowe lasy i klify to kolejne skarby, które czekają na wędrowców w tej części wybrzeża.

Lisi Jar

A co z miłośnikami historii? Dla nich ważnym punktem na tej trasie będzie Lisi Jar – miejsce związane z królem Zygmuntem III Wazą. O jego przymusowym lądowaniu w tym miejscu przypomina specjalny obelisk, przy którym warto się na chwilę zatrzymać.

O tym, jak piękne jest Rozewie, może się przekonać każdy z nas. Ciekawych tras turystycznych tu nie brakuje, a różnorodne atrakcje sprawią, że każdy – bez względu na wiek i swe zainteresowania – znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Zdjęcia:
Przylądek Rozewie – By VindicatorPraca własna, CC BY 2.5, Link

Latarnia morska – By This photo was taken by Przemysław JahrAutorem zdjęcia jest Przemysław JahrWykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:Przemysław Jahr / Wikimedia Commons – Praca własna, Domena publiczna, Link

Nowa Latarnia morska – By Topory z polskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, Link