Menu Zamknij

Westerplatte

Zarówno na Pomorzu jak i w całej Polsce niemal na każdym kroku spotkać możemy miejsca, które mają dla nas szczególną wartość historyczną.

W Gdańsku jest to na przykład Westerplatte, które jest swego rodzaju symbolem związanym z rozpoczęciem II wojny światowej.

Pomnik Obrońców Wybrzeża

We wrześniu 1939 roku stoczona została tutaj bohaterska walka, która na zawsze zapisała się w naszej polskiej historii.

Miejsce znajduje się na półwyspie, który kiedyś był wyspą nazywaną Wyspą Portową.

Nazwa Westerplatte (d. West Platte) pochodzi z języka niemieckiego. Wester to „zachodni”, a platte – „płyta” (w znaczeniu: „wyspa”). Westerplatte oznacza więc „zachodnią wyspę”.

Zgodnie z nazwą Westerplatte w XIX wieku było jeszcze wyspą, natomiast określenie „zachodnia” służyło do odróżnienia wyspy od istniejącej wtedy również Ost Platte („wyspy wschodniej”), która z czasem połączyła się z lądem.

Znajdujący się na Westerplatte pomnik Obrońców Wybrzeża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego typu w całej Polsce i widać go już z daleka – jest to dosyć wysoka konstrukcja a ponadto znajduje się na wzniesieniu.

Wartownia Nr 1

Kiedy znajdziemy się na Westerplatte, zobaczyć będziemy mogli znajdujące się na przeciwległym brzegu Martwej Wisły ruiny wielu zabudowań a także Wartownię nr 1.

Będąc w tych okolicach warto udać się również do Twierdzy Wisłoujście, gdzie znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, została ona również wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Położone jest w północno-wschodniej części Gdańska, na Wyspie Portowej. Jest to niezamieszkały, zalesiony półwysep pomiędzy Zatoką Gdańską i zakolem Martwej Wisły, tzw. Zakrętem Pięciu Gwizdków. Szerokość półwyspu waha się od ok. 200 do ok. 500 metrów, długość wynosi ok. 2 kilometrów.

Według podziału administracyjnego miejsce należy do dzielnicy Przeróbka. Zostało przyłączone do Gdańska w 1814 roku. Graniczy od południa z Wisłoujściem i Portem Północnym, a przez Martwą Wisłę z dzielnicą mieszkaniowo-przemysłową Nowy Port.

Westerplatte to jedyna nazwa o niemieckojęzycznym brzmieniu zachowana na terenie Gdańska. Nazwę zachowano, gdyż stała się symbolem walki o wolność.