Menu Zamknij

Bytów. Co musisz wiedzieć o tym mieście?

Turyści spędzający wczasy na terenie Pomorza lub organizujący na jego teren krótsze wycieczki z całą pewnością na nudę narzekać tu nie mogą.

Pomorze to kraina wyjątkowa, na której wyjątkowe krajobrazy oraz cenne zabytki czekają praktycznie na każdym kroku. Wśród wielu miast, które mogą przyciągać długą historią oraz wspaniałą zabudową ważne miejsce na terenie Pomorza zajmuje Bytów. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości?

Bytów

Bytów to miasto, którego historia jest trudna i dość skomplikowana. Wynika to przede wszystkim z położenia miasta. Bliskość państwa zakonnego oraz Brandenburgii sprawiła, że to miasto ma wiele cech charakterystycznych dla rejonu Pomorza. Wiadomo, że prężnie rozwijający się gród istniał tu już w XII wieku.

Historia

Związany z Pomorzem Gdańskim oraz z zakonem Bytów już w połowie XIV wieku uzyskał prawa miejskie. Na przełomie XIV i XV wieku powstał bytowski zamek, a średniowieczne miasto zostało otoczone potężnymi murami. Choć po zakończeniu konfliktu z zakonem krzyżackim Bytów często zmieniał właścicieli, tutejszy zamek zawsze odgrywał bardzo ważną rolę. W czasie, gdy stanowił własność książąt pomorskich, został on znacznie rozbudowany. Renesansowy Dom Książęcy jest zresztą najlepszą pamiątką z tego czasu.

Zabytki

Włączenie Bytowa do Korony, a następnie – Brandenburgii spowodowało wiele zniszczeń. Miasto ucierpiało też wskutek najazdu szwedzkiego, a następnie – z powodu nowych rządów i nasilającej się germanizacji. Tak zmienne i trudne losy miasta sprawiły, że Bytów zyskał niezwykły charakter.

Dziś o jego trudnej przeszłości przypominają liczne zabytki, wśród których najważniejsze są te atrakcje turystyczne, które przypominają o czasach średniowiecza. Zamieniony na hotel i restaurację zamek dzielnie służy turystom, a noclegi w jego murach mogą się okazać niezwykłym doświadczeniem.

Dom Zakonny oraz Baszta Młyńska to kolejne ciekawe obiekty, które dziś służą jako Muzeum Zachodnio – Kaszubskie. Dawne mury miejskie oraz cerkiew św. Jerzego to kolejne atrakcje, które czekają na zwiedzających Bytów turystów.

Bytów jest jednym z tych miast, na terenie którego turystyka ma się doskonale. W efekcie o noclegi na terenie Bytowa martwić się nie trzeba, a dzięki sprawnej komunikacji można swobodnie planować wycieczki po okolicy.

Czy warto? Ci, którzy malownicze okolice Bytowa mieli już okazję poznać wiedzą, że takie wyprawy mogą okazać się wielką atrakcją.