Menu Zamknij

Szlak Bursztynowy – Pobrzeże Gdańskie

Szlak Bursztynowy to jedna z ciekawszych propozycji dla tych osób, które chcą lepiej poznać Pobrzeże Gdańskie, odkryć jego dzieje i nacieszyć się pięknymi widokami. Czym wyróżnia się ta trasa turystyczna? Co można zobaczyć w trakcie takiej wycieczki?

Szlak Bursztynowy w pigułce

Piękne plaże, muzea, galerie oraz miejsca, w których bałtyckie złoto jest poddawane obróbce – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się spotkać na Szlaku Bursztynowym. Ta trasa turystyczna liczy sobie około 200 km długości. Jak przemieszczać się po tym szlaku? Można postawić na kilkudniową wycieczkę objazdową, można też urządzać krótsze wypady do poszczególnych obiektów lub odwiedzać je w trakcie innych wycieczek. Jakie atrakcje robią tu największe wrażenie?

Malbork i skarby Muzeum Zamkowego

Muzeum Zamkowe w Malborku znane jest z ciekawej kolekcji wyrobów z bałtyckiego złota. Nie brak tu współczesnych dzieł, które robią wrażenie oryginalnymi formami, nie brak też wiekowych eksponatów, urzekających swą artystyczną i historyczną wartością. Największe wrażenie robią tu precjoza z XVII i XVIII wieku, godnie reprezentowane przez ozdobne szkatuły.

Dziedziniec zamku w Malborku
Dziedziniec zamku w Malborku

Żuławy Wiślane

Wycieczki po Żuławach Wiślanych będą nie lada gratką dla każdego, kto lubi piękne widoki. Dawniej kraina ta była zatoką Morza Bałtyckiego, po którym pozostały tu bogate złoża bursztynu. Ten cenny materiał był tu z powodzeniem wydobywany już w epoce kamiennej, a w miejscowym nazewnictwie nie brak odniesień do bałtyckiego złota. Wśród miejsc, którym warto się tu uważniej przyjrzeć, znajduje się Bursztynowa Góra. To właśnie tu archeologom udało się odkryć ślady prymitywnej kopalni. Warto wybrać się też w rejon wsi Niedźwiedziówka, w rejonie której znaleziono sporo śladów po warsztatach, w których zajmowano się obróbką bursztynu.

Skarby Bursztynowego Wybrzeża

Piękne widoki i moc atrakcji związanych z bursztynami to podstawa sukcesu Bursztynowego Wybrzeża, ciągnącego się od przekopu Wisły w Mikoszowie po tereny Mierzei Wiślanej. Gdzie można się zatrzymać? W takich letniskach, jak Jantar, Stegna, Kąty Rybackie czy Krynica Morska. W okresie jesienno-zimowym, gdy częste są silne sztormy, można tu znaleźć piękne okazy bursztynu. Można też podczas wypoczynku w tej części polskiego wybrzeża wybrać się do Stegny, znanej z Prywatnego Muzeum Bursztynu „Bursztynowa Komnata”.

Wieczór w krainie bursztynowego szlaku
Wieczór w krainie bursztynowego szlaku

Gdańsk i Wyspa Sobieszowska

Ważnymi punktami na Szlaku Bursztynowym jest Gdańsk oraz leżąca w jego pobliżu Wyspa Sobieszowska. Latem na wyspie tej działa Bursztynowe Centrum, choć dla miłośników pięknych widoków i aktywnego wypoczynku jest ona miejscem atrakcyjnym o każdej porze roku. W samym Gdańsku również nie brak ciekawostek związanych z bałtyckim złotem. Na uwagę zasługuje wystawa „Z bursztynem przez tysiąclecia”, którą można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym. Jeszcze ciekawsza ekspozycja czeka w murach gotyckiej Wieży Więziennej. Obecnie mieści się tu Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w którym skupiono się na bursztynie.

Co warto zobaczyć w Gdyni?

Portowa Gdynia, znana z Akwarium, Daru Pomorza i modernistycznej architektury, będzie kolejnym ciekawym celem wycieczki dla miłośników bursztynu. Dumą tego miasta jest Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Kto chce zobaczyć bogatą kolekcję żywych organizmów zatopionych w żywicy, ten powinien odwiedzić Uniwersytet Gdański, a dokładniej Wydział Biologii, Geografii i Oceanografii.

Szlak Bursztynowy to ciekawa trasa turystyczna, dzięki której można się nacieszyć pięknymi widokami oraz poznać dzieje Wybrzeża. Wędrówki po pięknych plażach, galerie pełne dzieł sztuki wykonanych z bursztynu – oto atrakcje, dzięki którym podróż tym szlakiem może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą