Menu Zamknij

Słupsk

Tak chętnie odwiedzane przez turystów Pomorze to wiele wspaniałych miast, na terenie których cenne zabytki są obecne niemal na każdym kroku.

Najpiękniejsze miasta Pomorza: Słupsk

Wśród tych miast, które mogą okazać się ciekawym celem wycieczki, ważne miejsce zajmuje Słupsk. Ten wyjątkowy ośrodek miejski, pięknie położony nad rzeką Słupią, ma się czym pochwalić.

Już w początkach swych dziejów był Słupsk jednym z najważniejszych grodów pomorskich, a historia osadnictwa na terenie tego miasta sięga wczesnego średniowiecza.

Bliskość szlaków handlowych sprawiła, że już w VIII – IX wieku istniał tu dość ważny ośrodek handlowy, który w dziejach Pomorza odegrał ważną rolę. O znaczeniu miasta do dziś przypominają wspaniałe zabytki, którym koniecznie trzeba poświecić się w czasie wycieczki po tym mieście.

Gdzie warto się wybrać?

Ciekawym miejscem jest Plac Zwycięstwa, czyli Nowy Rynek. To przy tym placu można ujrzeć miejski ratusz, będący ciekawym przykładem neogotyku w pomorskiej architekturze.

Do dziś budynek ten przyciąga uwagę licznymi dekoracjami, dzięki czemu zaliczany jest do grona najbardziej charakterystycznych budowli w mieście.

Nowa Brama, pamiątka po miejskich fortyfikacjach, to kolejny cenny zabytek. Stare Miasto z kolei przyciąga malowniczym rynkiem, przy którym zachowało się (mimo wielkich zniszczeń w czasie II wojny światowej) sporo ciekawych kamienic. Są wśród nich i takie budowle, których historia sięga XVIII wieku.

Jednym z najciekawszych zabytków przy rynku jest Apteka Dworska, będąca ciekawą pamiątką z lat 80. XVIII stulecia.

Słupsk może się również pochwalić ciekawym zabytkiem sakralnym, jakim jest kościół NMP. Jego dzieje sięgają XIV wieku. Choć z czasem świątynia ta utraciła swój pierwotny gotycki charakter, do dziś prezentuje się wspaniale. Co ciekawe, w jej wnętrzu zachowało się kilka gotyckich figur, co z pewnością ucieszy odwiedzających Słupsk miłośników średniowiecznej sztuki sakralnej.

Ciekawe zabytki czekają też na tych turystów, którzy w programie swej wycieczki po mieście uwzględnią krótki spacer nad brzegami Słupi.

Tu czekają na nich takie ciekawostki, jak wzniesiona w XV wieku Baszta Czarownic oraz pozostałości po dawnych murach obronnych. Zachwycić też mogą spichlerze, wśród których nie brak ciekawych obiektów z XIX wieku.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Dawny zamek, zniszczony i z czasem odbudowany, służy obecnie turystom jako Muzeum Pomorza Środkowego.

Ciekawym zabytkiem jest też sąsiadujący z zamkiem wodny Młyn Zamkowy, który istniał jeszcze przed powstaniem zamku. Po ostatniej przebudowie w XX wieku dawny młyn i spichlerz jednocześnie przemienił się w niewielkie muzeum, w którym prezentowane są wystawy o charakterze etnograficznym.