Menu Zamknij

Gardna Wielka – Zawitaj do tej małej miejscowości na jeziorem Gardno

Gardna Wielka – czy wielu z Nas słyszało o tej miejscowości? Powszechnie bardziej kojarzymy z nazwy jezioro Gardno niż właśnie tą miejscowość. Jezioro jest duże a miejscowość malutka. Należałoby spopularyzować nazwę tej miejscowości, aby jak najwięcej osób się o niej dowiedziało. Jak się później przekonamy, naprawdę warto choć są tutaj pewne zakazy.

Gardna Wielka

Gardna Wielka na jeziorem Gardno - wieczorem
Gardna Wielka na jeziorem Gardno – wieczorem

Małe często jest piękne dlatego można śmiało zachęcić wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia tej malutkiej wsi. Jest ona kunsztownie położona na południowo-wschodnim brzegu tego dość znanego właśnie jeziora Gardno. Dość aktualne dane statystyczne pokazują, że w tej wsi zamieszkuje około 653 mieszkańców (dane z 2017 roku). Warto odwiedzić tą miejscowość, dlatego że znajdziemy tu klimat niezepsutego krajobrazu, a na wiejskim cmentarzu ślady bytności dawnej ludności tych obszarów zwanych potocznie Słowińcami.

Gdzie dokładnie geograficznie znajduje się ta wieś?

Wieś ta znajduje się w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino (województwo pomorskie). W okolicy tej miejscowości skumulowały się praktycznie prawie wszystkie komponenty krajobrazu pomorskiego: dolina rzeki Łupawy, mocno zalesione wzgórza morenowe, duże jeziora przymorskie Gardno oraz Łebsko z otaczającymi je bagnami i łąkami, piaszczyste wydmy, bory sosnowe, a także niespokojne wody Morza Bałtyckiego.

Co było filarem bytu dla mieszkańców tego terenu?

Należy wiedzieć, że filarem bytu mieszkańców tej wsi od wieków było właśnie jezioro Gardno. Dlatego też nie bez przyczyny rybacy obdarzali to jezioro wręcz nieograniczonym poszanowaniem. Należy pamiętać o tym, że groźna woda powoduje to, że niestety co roku topią się tutaj osoby omotane jej pozorną płytkością – całkowita głębokość jeziora dochodzi do około 2,64 m. Trzeba więc uświadamiać ludzi zamierzających tu wypoczywać, że są tego typu niebezpieczeństwa. Należy wiedzieć, że muliste dno oraz zdradliwe prądy działają jak zastawiona pułapka dla nieuważnych sterników łodzi.

W miarę postępu czasu jezioro Gardno coraz bardziej jest porośnięte roślinnością. W ciągu ostatnich około pięćdziesięciu lat lustro jego wody pomniejszyło się o prawie 100 hektarów i jest to już dość spory obszar. Warto wiedzieć, że wielu badaczy, naukowców badając ten teren ocenia, że w czasie kilkuset lat jezioro to zarośnie całkowicie.

Czy znajduje się może na tym jeziorze coś ekstrawaganckiego?

Ekstrawagancją tego jeziora jest otoczona baśniami Wyspa Kamienna, gdzie diabły podobno udzielały się w budowaniu kościoła, a piraci zakopywali skarby. Czy wyspa ta jest objęta ochroną? Tak jest ona objęta ochroną rezerwatową ze względu na gniazdujące tu m. in. łabędzie nieme, rybitwy pospolite, brzęczki, trzcinniczki, mewy srebrzyste czy bąki. Dlatego też wyspa ta jest niedostępna dla żeglarzy, turystów oraz mogących się pojawić poszukiwaczy skarbów.

Natomiast kto uwielbia dobrze i smacznie zjeść, kiedy już zawita do tej miejscowości koniecznie musi skosztować dań rybnych przyrządzanych przez partnerki poławiaczy ryb. Są naprawdę bardzo smaczne.

Dodajmy jeszcze, że wieś ta położona jest w paśmie Wybrzeża Słowińskiego. Zajrzyjmy do tej wsi, aby przekonać się na własne oczy, że małe też jest piękne i bardzo ciekawe. Jest to miejscowość, która idealnie nadaje się do spokojnego, zacisznego, letniego odpoczynku także z dziećmi. Każdy kto chce właśnie spokojnego odpoczynku znajdzie tutaj coś dla siebie. Powinno się nam tutaj spodobać i jeszcze będziemy chcieli tu wrócić ponownie, mając dobre wspomnienia z pobytu.