Menu Zamknij

Gdańsk. Atrakcje Oliwy

Atrakcje Oliwy. Gdańsk to nie tylko wspaniałe zabytki znajdujące się przy Drodze Królewskiej oraz na Starym Mieście. Na uwagę zasługują również dzielnice tego miasta, a w szczególności Oliwa. Choć znana jest ona głównie z okazałej katedry, na zwiedzających czekają tu i inne atrakcje turystyczne. Jakie?

Atrakcje Oliwy

Opactwo cysterskie

Warto zacząć od obiektu, z którego Oliwa jest najbardziej znana, czyli od opactwa cysterskiego. Jego początki przypadają na lata 80 – te XII wieku, zaś w jego skład wchodzą takie budowle, jak kościół klasztorny, dawny klasztor oraz pałac biskupi. Każda z tych budowli do dnia dzisiejszego odgrywa bardzo ważną rolę.

Kościół klasztorny

Kościół klasztorny jest dziś archikatedrą gdańską. Tą wspaniałą świątynię budowano w okresie od XIII do XV wieku, zaś w późniejszym czasie wzbogacono ją m. in. o rokokową fasadę z dwiema charakterystycznymi wieżami.

We wnętrzu tego kościoła na szczególną uwagę zasługuje renesansowy ołtarz główny epitafia, liczne portretu królów polskich oraz książąt pomorskich. Ciekawie prezentuje się również polichromia, którą w XVI wieku ozdobiono ściany świątyni. W kościele tym znajdują się również słynne organy z XVIII wieku.

To najcenniejsze organy w całej Europie. Składają się one z 7876 piszczałek wykonanych z cyny oraz różnych gatunków drewna. Ozdobą prospektu organowego są ruchome figurki, przedstawiające muzykujących aniołów oraz świętych.

Nic dziwnego, że największą atrakcją Oliwy stały się słynne koncerty organowe oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Muzeum Narodowe

W barokowym pałacu, który dawniej stanowił rezydencję dla biskupów, mieści się obecnie Muzeum Narodowe. Można tu zobaczyć ciekawą kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Wśród zabudowań klasztornych znajduje się również XVII – wieczny spichlerz, w którym prezentowane są zbiory etnograficzne.

Inna atrakcja turystyczna oraz miejsce rekreacji dla mieszkańców Oliwy to park, który rozciąga się przy katedrze.

Park Oliwski

Park oliwski założony został w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 2 ha. W starszej części parku można pospacerować pomiędzy okazałymi cisami oraz romantycznymi sadzawkami. W nieco nowszej części, urządzonej już w stylu angielskim, czekają na spacerowiczów takie atrakcje, jak palmiarnia, Grota Szeptów oraz altanki.

Ogród zoologiczny

Oliwa znana jest również z liczącego sobie ponad 100 lat ogrodu zoologicznego, gdzie na powierzchni 100 ha można zobaczyć ciekawe gatunki zwierząt. Ciekawa jest przede wszystkim tutejsza hodowla kondorów.