Menu Zamknij

Szlakiem latarni morskich

Latarnie morskie stanowią jeden z najważniejszych elementów nadmorskiego krajobrazu.

Dawniej miały one zapewniać bezpieczeństwo osobom pływającym po morzu oraz wskazywać im drogę do portu. Wiele z nich pełni zresztą taką rolę do dziś.

Wiele z nich jest już jednak przede wszystkim zabytkami, które fascynują turystów swą architektoniczną formą i niezwykłym pięknem.

Nad Bałtykiem takich zabytków jest sporo, a latarnie morskie znajdujące się na polskim wybrzeżu są wielkimi atrakcjami turystycznymi.

Ci, którzy spędzają wczasy nad morzem, powinni koniecznie znaleźć czas na wędrówkę Szlakiem Latarni Morskich.

Szlakiem latarni morskich

Szlak ten promuje najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce i pozwala na zapoznanie się z ich bogactwem.

Trasa ta prowadzi przez najciekawsze tereny Pobrzeża Południowobałtyckiego, dzięki czemu turyści biorący udział w takiej wycieczce mogą odkrywać piękno tutejszego krajobrazu oraz bogactwo przyrody tego regionu.

Latarnia morska w Kołobrzegu
Latarnia morska w Kołobrzegu

Łącznie długość tej trasy turystycznej wynosi aż 500 km, jednak możliwe jest podzielenie jej na kilka mniejszych fragmentów.

Większość turystów wybiera zatem krótsze odcinki lub też odwiedza wybrane latarnie morskie w nieco bardziej chaotyczny sposób.

Jakie latarnie morskie są najchętniej odwiedzane przez tych, którzy wczasy nad morzem chcą spędzić w ciekawy i atrakcyjny sposób?

Czynne latarnie morskie

Wielkim zainteresowaniem cieszą się czynne latarnie. Jest ich aż 16. Takimi obiektami mogą się pochwalić m. in. Gdańsk, Sopot, Kołobrzeg i Niechorze.

Najpopularniejsza w Polsce latarnia morska znajduje się jednak na przylądku Rozewie. Jest ona znana m. in. dzięki Muzeum Latarnictwa z ciekawym zbiorem miniatur latarni morskich, które jest wielką atrakcją dla turystów spędzających wczasy w tej części Wybrzeża.

Latarnia morska w Ustce to kolejny obiekt, który cieszy się wielką popularnością. To wspaniały zabytek oraz punkt widokowy, który z pewnością zasługuje na uwagę.

Latarnia w Niechorzu, znajdująca się na potężnym klifie, to również miejsce godne odwiedzenia. Jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce, a jej malownicza okolica sama w sobie jest wielką atrakcją dla turystów.