Menu Zamknij

Ustka

Ustka, nie bez powodu nazywana jest letnią stolicą Polski. Znana jest jako miasto portowe, uzdrowiskowe, z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi. Położona w północnej Polsce w województwie pomorskim, u ujścia rzeki Słupi do Bałtyku, kilkanaście kilometrów od Słupska i około 150 km na zachód od Gdańska – stolicy województwa pomorskiego. Miasto zajmuje powierzchnię ok. 10 km2 i ma ponad 16 tysięcy mieszkańców.

Ustka – morskie uzdrowisko

Ustka to miejscowość z ponad stuletnimi domkami rybackimi, tętniącą życiem przez całą dobę promenadą. Oferuje piękną, piaszczystą plażę. Posiada czystą, morską wodę. Wyjątkowe atrakcje turystyczne, bogata baza noclegowa oraz gastronomiczna tylko dodaje jej plusów. Prawie połowę jej powierzchni zajmują lasy. Zalicza się więc do niej wspaniały klimat.

Uzdrowisko

Właśnie dzięki leczniczym właściwościom klimatu Ustka posiada status uzdrowiska. Wysoki poziom usług turystycznych i sanatoryjnych, wiele słonecznych dni w roku i liczne imprezy letnie sprawiają, że jest popularnym kurortem na pobyty wypoczynkowe dla całych rodzin, również dla młodych i aktywnych. Pobyty zdrowotne dla ludzi z różnymi dolegliwościami są na wysokim poziomie i polecane jest by przybywali tutaj odpocząć osoby chcące, jak i potrzebujące rożnych kuracji. Morskie powietrze z mnóstwem jodu wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych, nadczynności tarczycy, alergii czy chorób serca.

Ustecki port dzieli szeroką, drobnoziarnistą plażę na dwie części: wschodnią – pełną atrakcji i rozrywek oraz zachodnią – o wiele spokojniejszą. Liczne lasy w okolicy sprzyjają spacerom i wycieczkom rowerowym po specjalnych szlakach. W czasie pobytu w Ustce każdy może poznać smak prawdziwej morskiej przygody i poczuć się jak marynarz. Z portu wyruszają liczne statki wycieczkowe, a dla poszukiwaczy mocnych wrażeń organizowane są całodzienne połowy ryb na otwartym morzu. To również raj dla żeglarzy i poszukiwaczy pięknego bursztynu. Plaża to również idealne miejsce do spacerów z kijkami nordic walking, spacerów rodzinnych, z psem czy też po prostu samotnych.

Ustka - Latarnia Morska

Z roku na rok miasto pięknieje. Główną zaletą jest projekt miasta, który próbuje przywrócić m. in dawną formę historyczną budynkom.

Znaleźć można także wiele ciekawych atrakcji. Nie każdy wie, że w Ustce znajduje się pierwsze w Polsce Muzeum Chleba – unikalne miejsce, gdzie historia miesza się z zapachem pieczywa. Turyści mogą również zwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Minerałów, Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej i latarnię morską. Jest także szlak budowli militarnych.

Mając swoją magię, miasto gdy już raz się je odwiedzi – przyciąga na nowo by je odwiedzić.
Dlaczego warto przyjechać do Ustki? Nie trzeba się długo zastanawiać, trzeba przyjechać nad morze i zobaczyć.