Menu Zamknij

Orunia

Orunia dawniej była samodzielną miejscowością, dziś zalicza się do najciekawszych dzielnic Gdańska. Kto w czasie wycieczki po terenie Pomorza Gdańskiego trafi na jej teren, ten z pewnością nie będzie tego żałować. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Orunia – Historyczna dzielnica

Ta stara dzielnica, mogąca się pochwalić historią sięgającą XIV wieku, intryguje m. in. swym kameralnym, pagórkowatym pejzażem. Choć leży ona w pobliżu wielkiego miasta, urzeka spokojnym charakterem. Niestety, choć dawniej przez Orunię przebiegał bardzo ważny szlak handlowy, dziś wygląda ona dość skromnie.

Orunia – Zabytkowe obiekty

A szkoda, bo wśród miejscowych budynków zachowało się parę ciekawych obiektów, którym warto się dokładniej przyjrzeć. Jednym z tych najważniejszych jest kościół św. Ignacego Loyoli. Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku, do dziś przypomina o jezuitach, którzy na terenie Oruni odegrali bardzo ważną rolę. Prowadzili oni m. in. kolegium, którego wychowankiem był Józef Wybicki.

Gdańsk Orunia - Kościół Św. Ignacego Loyoli

Innym zabytkiem, któremu w czasie wycieczki po tej części Gdańska warto się uważniej przyjrzeć, jest barokowa dzwonnica, wzniesiona w drewna w latach 70. XVIII wieku. Można ją zobaczyć przy jezuickim kościele – najsłynniejszym zabytku tej dzielnicy. Inna atrakcja, która kusi turystów, to słynny Dom Żuławski – ryglowa chałupa, która skutecznie przyciąga uwagę wszystkich miłośników dawnej architektury oraz ludowej sztuki.

Wczasy nad morzem to świetna okazja do tego, by lepiej poznać współczesny Gdańsk oraz wchodzące w jego skład dzielnice. Takie miejsca, jak Orunia, mają przecież wiele uroku.

Zdjęcie na okładce (Orunia – Trakt Św. Wojciecha):
Wasielgallery [CC BY 3.0], from Wikimedia Commons

Zdjęcie w treści (kościół św. Ignacego Loyoli):
Аимаина хикари [CC0], from Wikimedia Commons

Licencja Creative Commons
Pomorze Gdańskie i jego atrakcje – Orunia by Marcin Wójcik Technet Media is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Permissions beyond the scope of this license may be available at https://technet-media.pl/kontakt