Menu Zamknij

Spacerem po Kaszubach czyli Kartuzy, Chmielno, Szymbark, Chojnice

Spacerem po Kaszubach czyli Kartuzy, Chmielno, Szymbark, Chojnice. Kartuzy leżą dokładnie w środku Kaszub i uważane są za jej stolicę. Tu szczególnie warto wybrać się do jednonawowego podklasztornego kościoła pochodzącego z przełomu XIV i XV w oraz zobaczyć zespół klasztorny z reflektarzem i eremem z 1400 r.

Atrakcje Kaszub

Z kolei Muzeum Kaszubskie kusi nas zbiorem ekspozycji ilustrujących życie dawnych mieszkańców Kaszub.

Chmielno to kolejny przystanek na trasie ludzi zwiedzających Kaszuby. W XIII w w Chmielnie mieściła się kasztelania, a we współczesnych czasach jest to miasteczko słynące z Muzeum Ceramiki Kaszubskiej.

Szymbark

Wioska Szymbark w ostatnich czasach stała się bardzo popularna ze względu na liczne atrakcje. To tu znajduje się dom stojący na głowie, czy najdłuższa deska świata, replika domu Stalina i kilka jeszcze innych wartych obejrzenia ciekawostek.

Miłośnicy archeologii nie mogą przegapić kamiennych kręgów w Węsiorach. Są one pozostałością po cmentarzu Gotów z I – III w n. e. Cmentarz liczy sobie 132 groby 20 kurhanów i 3 doskonale zachowane kamienne kręgi.

Bytów, miasto słynące z najlepiej zachowanego zamku krzyżackiego oraz z mostu kolejowego wynoszącego się na wysokości 20 m nad rzeką Borują, którym nigdy nie przejechał żaden pociąg.

Spacerem po Kaszubach

Kolejnym punktem na mapie Kaszub są Chojnice z licznymi zabytkami: Bramie Czułchowskiej, obok której stoi szafa grająca Ave Maria, Bazyliki ścięcia Św Jana Chrzciciela, Kościoła Zwiastowania NMP. Oczywiście w Chojnicach nie mogło też zabraknąć muzeum, w którym można obejrzeć obraz Bitwa pod Chojnicami i liczne pamiątki kaszubskie.

Tereny Kaszub to także doskonałe miejsca na aktywny wypoczynek rowerowy, konny, wodny.