Menu Zamknij

Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście to jedno z ciekawszych miejsc, jakimi może się pochwalić Gdańsk oraz jedna z tych atrakcji, których w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć.

Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Dlaczego cieszy się on tak wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających?

Historyczna fortyfikacja

Twierdza Wisłoujście to ważna atrakcja dla wszystkich turystów, którzy odwiedzają Gdańsk. Szczególnym zainteresowaniem darzą ją ci, którzy fascynują się historią oraz fortyfikacjami.

Do dla nich Twierdza Wisłoujście jest jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po terenie Gdańska oraz zabytkiem, którego zwiedzenie dostarcza im tak wielu mocnych wrażeń.

Ten niezwykły zabytek powstał nad Martwą Wisłą, w pobliżu Zatoki Gdańskiej. O ogromnej roli tej twierdzy świadczyć może m. in. bliskość tak ważnych miejsc, jak Westerplatte, osiedle Wisłoujście oraz Port Północny.

Historia

Co ciekawe, dzieje tej twierdzy wcale nie wiążą się z okresem II wojny światowej. Historia tego miejsca sięga przecież czasów średniowiecza, a najstarsze fragmenty tej budowli powstały jeszcze w XIV stuleciu.

W burzliwych dziejach Gdańska twierdza ta nie raz zajmowała ważne miejsce.

Wiadomo, że w latach 70-tych XVI wieku oblegały ją wojska Stefana Batorego. W 1627 roku prowadzono stąd ostrzał szwedzkiej flory.

Twierdza ta była również świadkiem starć z Prusakami i wojskami Napoleona. Z kolei w XIX wieku stała się dobrze znanym więzieniem.

Warto też zwrócić uwagę na znajdującą się na terenie twierdzy cylindryczną wieżę, która do 1758 roku pełniła funkcje latarni morskiej.

Dziś ten wspaniały zabytek, który może się pochwalić tak długą i ciekawą historią, zalicza się do grona najważniejszych atrakcji turystycznych Gdańska.

Bez wątpienia jest to jedno z ciekawszych miejsc na mapie tego miasta, które w czasie wycieczki warto odwiedzić – nie tylko ze względu na historyczną wartość tego zabytku, ale i na piękne otoczenie, jakim owa twierdza może się pochwalić.