Menu Zamknij

Latarnia Morska w Ustce

Latarnia morska w Ustce to obiekt, który cieszy się wielką popularnością. To wspaniały zabytek oraz punkt widokowy, który z pewnością zasługuje na uwagę.

Budowla tworząca dziś w Ustce Latarnię Morską powstała dość dawno, bo w 1892 roku. Ten murowany budynek początkowo służył jako stacja pilotów. nieco później ośmiokątna wieża budynku zaczęła pełnić funkcję latarni, która do dziś dnia zachowała swoją pierwotną formę.

Latarni szukać należy po wschodniej części falochronu, w miejscu gdzie do Morza Bałtyckiego uchodzi rzeka Słupia. Od 1993 roku budynek funkcjonuje oficjalnie w rejestrze zabytków. Latarnia Morska w Ustce należy do grupy – Szlakiem Latarni Morskich.

Szlak ten promuje najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce i pozwala na zapoznanie się z ich bogactwem. Trasa ta prowadzi przez najciekawsze tereny Pobrzeża południowego Bałtyku, dzięki czemu turyści biorący udział w takiej wycieczce mogą odkrywać piękno tutejszego krajobrazu oraz bogactwo przyrody tego regionu.

Latarnia Morska w Ustce

Latarnia Morska w Ustce posiada następujące parametry:
– wysokość 19, 5 m
– maksymalna wysokość światła wynosi 22, 2 m n. p.m.
– zasięg światła nie przekracza 33 km ( czyli około 18 Mn)

Legenda

Bardzo często przewodnicy oprowadzając turystów po latarni opowiadają krążącą wśród lokalnych mieszańców legendę o duchu mającym zamieszkiwać mury tego budynku. Mówiło się nawet że w latarni straszy, dlatego strażnicy rzadko zgadzali się na samodzielne pełnienie warty. Mówiono również, że w czasie sztormu poza szumem wody słychać było jęki, postękiwania i stukot. Według legendy za te odgłosy odpowiedzialne miały być duchy nieszczęśników, którzy tragicznie zakończyli swoje życie w wyniku błędów latarników.

Wystawy

Pod latarnią znajdują się wystawy opowiadające o codziennych trudach związanych z życiem latarników, natomiast dla wszystkich zwiedzających udostępniony jest taras widokowy z wyjątkowym widokiem nie tylko na panoramę miasta, ale również na nasze trochę czasem niedoceniane Morze Bałtyckie.

Od maja do września turyści mogą odwiedzać obiekt codziennie w godzinach 10-17.

Latarnia Morska Ustka
ul. Bolesława Limanowskiego 1
76-270 Ustka
tel. 691 526 176